Divadelní amatéři udivili porotu

Zde pár slov o festivalu od členky festivalové poroty a nové dramaturgyně Městského divadla Kladno Kristýny Čepkové.

O víkendu 22.-24. dubna se v divadle Lampion uskutečnil již pátý ročník přehlídky amatérského divadla Kladno. Soutěžní a “nepostupové” přehlídky se zúčastnilo celkem jedenáct souborů různého zaměření složených z herců různého věku a zkušeností. V ranních hodinách jednotlivých dnů byla na programu školní a dětská představení, směrem k večeru pak vystupovaly amatérské soubory, z nichž některé by vysokou úrovní své tvorby unesly bez problémů srovnání s profesionálními divadelníky.

Nutno říci, že celý festivalový víkend proběhl hladce a v přátelském duchu, rozborová setkání s porotou po jednotlivých představeních několikrát spontánně přerostla do širší debaty o divadle, která byla jistě inspirativní jak pro účastníky přehlídky, tak pro porotce. V odborné porotě zasedla režisérka Zuzana Burianová (jako její předsedkyně), umělecký šéf divadla Lampion Braňo Mazúch a jeho dramaturgická kolegyně Jana Kuklová, dramaturgyně MDK Marie Nováková a Kristýna Čepková.

Na kladenské přehlídce se povinně udílejí tři ceny – nejlepší herečka, herec a absolutní vítěz (čímž se zpravidla myslí soubor, popřípadě inscenace). Letos se porota rozhodla udělit ještě dvě zvláštní ceny – pro dětského herce (žákyně ZŠ Vašatova Nela Pihertová, která přirozeně a velmi proměnlivě ztvárnila víceroli v pásmu pohádek Jiřího Žáčka “Žáčkoviny” – DS Klas) a především tzv. Překvapení pro porotu neboli “objev poroty”, tedy to, co z viděných představení členy poroty osobně nejvíce nadchlo.

Herecké ceny putovaly k souborům Konvalinky Sokolov (Eva Konvalinová za výkon v inscenaci Tak na to nemám, jak by se slušně řeklo) a DS Mšeno (Miloš Jíra za svůj výkon v roli motorkáře v nesnázích v bláznivé komedii Postel plná cizinců). Oba podali vyrovnané a suverénní výkony, které svědčí o komediálním talentu obou aktérů. Hlavní cenu pak získal soubor KiX z nedalekého Buštěhradu. Porotu zaujal nejen brilantně vystavěnou komedií z divadelního prostředí (Mátový nebo citrón?) s vyváženými hereckými výkony a přesnými gagy, ale v obecné rovině i svým přístupem k divadlu, týmovým duchem a uvažováním o dramaturgii souboru. Porota se přiznala ke svému mylnému prvnímu dojmu, že se jedná o soubor zkušených harcovníků po štacích a přehlídkách, opak je ale pravdou. KiX spolu hraje teprve dva roky. Klobouk dolů!

A kdože se stal objevem této přehlídky a příjemným překvapením pro porotu? Je to kladenský soubor Hotel 0, který kontinuálně a cílevědomě vytváří originální autorský seriál hodinových her odehrávající se kdesi mimo všední realitu – v tajemném prostoru hotelu 0. Ten může být metaforou světa, symbolem života po smrti, nového začátku, stejně jako obrazem lidské duše… konkrétní výklad už je na divákovi. Text má i přes jistou abstraktnost svoji vnitřní logiku a hlubší smysl, výsledná inscenace oplývá osobitými výkony herců a výraznou vizuální a zvukovou stránkou, která vytváří působivou atmosféru. Na tvůrcích i protagonistech jednotlivých rolí je znát, že mají jasný názor na věc a jejich seriál je baví. Porota mu rovněž propadla, a tak už se její členové těší na další díly, kterých autorka spolu se svým týmem zamýšlí celkem osm.

Pokud jste letos byli spokojenými diváky, něco se vám naopak nelíbilo, nebo jste nestihli přehlídku navštívit, v každém případě dejte šanci příštímu ročníku a přijďte (zase) v dubnu 2017!

Autor: Kristýna Čepková, členka poroty a nová dramaturgyně Městského divadla Kladno

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *