Hrát amatérské divadlo a navázat tak na pestrou meziválečnou a poválečnou tradici ochotnických souborů v Buštěhradu byla myšlenka, která zrála v hlavách zakládajících členů již dlouho. Rozhodujícím datem však byl únor l. p. 2014, kdy se v restauraci Hotel Buštěhrad sešla početná skupina nadšenců, aby založili divadelní spolek.

Odtud už byl jen krůček do Restaurantu U Bečvářů (přesněji 750 – 800 kroků, podle délky nohou jednotlivých členů), kde se nachází sál, který lze s trochou představivosti označit za divadelní. Z tohoto místa se vzápětí, díky osvíceným podporovatelům manželům Kuthanovým, stala domovská scéna pro mezinárodní buštěhradský spolek – Divadlo KiX.

Mohlo se tedy jednoduše začít zkoušet. Jak se však ukázalo, již jen samotný výběr hry je neoddělitelnou kalvárií ochotnického úsilí. Herci se pak přesto neohroženě vrhli do studia scénářů a pečlivého zkoušení, takřka z ničeho postavili scénu a obětavě připravili důmyslné rekvizity, prostě zrodilo se divadlo. Po několika měsících pravidelných zkoušek a důležitém letním soustředění v horách byla konečně na světě první inscenace – Mátový nebo citrón? Stejně tak poprvé se také divadelníci dočkali i své zasloužené odměny – spontánního smíchu a potlesku od nadšeného diváctva.

Od té doby soubor secvičil několik divadelních kusů (to jest tři), z nichž více než polovinu tvoří hry komediální. To však neznamená, že by se Divadlo KiX vyhýbalo vážným tématům. Je tomu právě naopak, vážná témata se až doposud vyhýbají jemu.

Kromě úspěšného působení na domovské scéně má za sebou soubor i hostování v takových věhlasných středočeských divadelních centrech, jakými jsou Zákolany a Úholičky! V roce 2015 členové souboru nakrátko opustili hranice Středočeského kraje, aby sehráli divadelní kus až ve slezském městečku Javorník!

Zatím největšího úspěchu (nepočítáme-li přízeň buštěhradského publika) dosáhlo Divadlo KiX účastí v soutěžní sekci kladenského Festivalu amatérského divadla v dubnu l. p. 2016. K překvapení členů souboru, diváků i členů samotné poroty byl buštěhradskému Divadlu KiX udělen titul Absolutní vítěz za inscenaci hry “Mátový nebo citrón?” a předán putovní pohár, který si je možno dočasně prohlédnout v restauraci U Bečvářů.

Divadlo KiX rovněž ochotně zapůjčuje své herce a nápady dalším pořadatelům buštěhradského kulturního života a snaží se tak přispívat k jeho rozvoji. Jistě tedy není přehnané tvrzení, že Divadlo KiX je jedním z nevýznamnějších divadelních spolků v Mikroregionu údolí Lidického potoka.

Mezi amatérskými soubory není jistě nic neobvyklého, že se i členská základna Divadla KiX skládá z lidí, kteří mají hraní divadla jen jako hobby. Směsice oborů a profesí je sice určitým problémem, hlavně z hlediska volného času, ale divadelníci buštěhradského spolku se práci pro divadlo odevzdávají cele.

Takzvané E-kódy, které bývají problematické třeba v potravinářství, jsou pro Divadlo KiX naopak jakýmsi symptomem, který různorodý kolektiv jednoznačně spojuje a posiluje. Entuziasmus – Energie – Estetika – Etika – Endurance, ale i Emoce – Empatie – Etanol – Euforie – Erotika nebo i zdravý Egoismus, to jsou éčka, která by mohla být vyšita na spolkové vlajce, neboť determinují samu existenci ambiciózního buštěhradského spolku.

Partička, která se na startu sešla takřka náhodou v hospodě, pulzuje dnes takřka rodinným životem a ve smyslu jeden za všechny – všichni za jednoho představuje kompaktní tvůrčí kolektiv s nemalými cíli nejen na jevišti.

 

vitez-FADK-2016